- Informační rozcestník

Sestavuji aktuální kalendář ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

TTIP - Transatlantické partnerství pro obchod a investice má být smlouvou mezi EU a USA.((zdroj)). V důsledku této smlouvy se mají například nadřadit mezinárodní arbitráže národním soudům, což může v důsledku znamenat významné posílení nadnárodních korporací. Obhájci smlouvy zdůrazňují hlavně výhody takového partnerství, ale taktně opomíjí kritické hlasy varující před omezením demokracie. Něco podobného obsahuje tak zvaná  CETA - Komplexní a hospodářká dohoda s Kanadou.
V EU vznikla iniciativa STOP TTIP a CETA, která požaduje zastavení projednávání těchto dohod. Petici požadující zastavení projednávání této smlouvy (prozatím se projednává v Bruselu tajně) podepsalo do 1. listopadu 2016 již více než 3 507 000 občanů EU. V ČR většina obyvatel ani neví, že se chystá smlouva, která bude mít zásadní dopad na jejich současné ekonomické standardy a občanská práva. I přesto se občanům ČR podařilo překročit stanovené kvórum pro minimální počet podpisů (pro ČR bylo stanoveno 15 750 hlasů) . K petici se ovšem přihlásilo do 1. listopadu 2016 již 22 084 občanů ČR . Cíle organizátorů petice byly sice již splněny (nejméně 2 mil. hlasů (podpisů)), ale chce to pokračovat dále, čím větší občanský nesouhlas bude zřejmý, tím větší bude šance, že Brusel přiměřeně zareaguje. 7. října 2015 - podpisová akce byla již ukončena a požadavky nebyly vyslyšeny - nutno přitom zmínit, že obyvatelstvo všech států EU, vyjma tří pobaltských republik spnilo svá kvóra pro počet hlasů, při podepisování této petice !!!
********
5. října 2015 byla navíc k podpisu předložena super tajná smlouva 12 zemí světa, zvaná TPP (Transpacifické partnerství) a podmínky tohoto masivního mezinárodního kontraktu budou drženy v tajnosti do doby, než bude smlouva v platnosti čtyři roky, v tomto období může (ale nemusí) být obsah zveřejněn. Půjde o velkou novou mezinárodní vládu, která byla léta vyjednávána mezinárodními korporacemi, a která byla nyní potvrzena zkorumpovanými politiky v jejich prospěch. Zatímco mezinárodní korporace znají podmínky kontraktu, lidé, kteří zvolili ony politiky, kteří jim vládnou, ne, a po čtyři roky (přinejmenším) znát nebudou. Státy, kterých se týká smlouva TPP (Austrálie, Brunej, Kanada, Chile, Japonsko, Malajsie, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur, U.S., Vietnam). Smlouva TPP je obdobou TTIP a CETA, která se týká EU.
********
10. října 2015
Organizátoři podpisové akce STOP TTIP vyzývají: "...podpisová akce STOP TTIP a CETA pokračuje - nic není ztraceno".
********
24.listopadu 2015
Komise EU požádala tajně U.S. o slib dodávání fosilních paliv v budoucnosti do EU. To bude znamenat konec "levných" fosilních paliv v Evropě.
********
17. prosince 2015
U.S. zrušily zákaz vývozu ropy (po 40 letech). Můžeme tedy očekávat, že jediným dodavatelem ropy (nejen) budou pro Evropu U.S..
********
21. prosince 2015
Firma VITOL (NL) uzavřela jako první evropská firma kontrakt na dodávky ropy z U.S..
********
Prosinec 2015
Smlouva TTIP potichu projednána Bruselem. Nyní bude záležet na národních vládách, jestli také začne platit.
********
22. dubna 2016
Na cestu do Evropy se vydal první tanker na zkapalněný zemní plyn z U.S.. Směřuje do Portugalska, kde je prozatím jeden z mála terminálů v EU.
********
24.června 2016
Po výsledcích lidového hlasování o "Brexitu" svitla jiskřička naděje, že by smlouva TTIP mohla být odmítnuta.
********
Září 2016
Ve sdělovacích prostředcích není možné se dozvědět, jestli má smlouva TTIP ještě nějakou šanci na schválení. Západní média se přou o obou variantách. Smlouva CETA je prozatím ještě v projednávání.
********
Říjen 2016
Po krátkém zdržení s Belgií, je na cestě podepsání smlouvy CETA (mezi EU a Kanadou) a tím i připravena půda pro podepsání TTIP (mezi U.S. a EU). Bohužel nejen byrokracie EU, ale i národní parlamenty prozatím zklamaly a ukazují, že nemyslí na občany, ale především na "byznys" toho nejhrubšího zrna, na který doplatíme nakonec všichni.Doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D., působí na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, kde vede katedru politických, společenských věd a ekonomie. Jejím hlavním oborem jsou mezinárodní ekonomické vztahy, různé aspekty globalizace, měnové otázky, energetická bezpečnost a obecně souvislosti mezi ekonomikou a politikou (především daňová problematika). 
Kliknutím na tento banner můžete sledovat živou debatu Ilony Švihlíkové a Ladislava Žáka na téma TTIP. Také zde získáte mnoho dalších užitečných informací na jiná témata, včetně odkazů a videí od jiných autorů.
Zde si můžete přečíst i některé články a přepsané rozhovory na jiná témata s odkazy na videa, kde Ilona Švihlíková prezentuje své názory. Rovněž zde získáte mnoho dalších informací na různá témata. 
               Pokud po získání více informací výše nabudete dojmu, že nesouhlasíte 
       s projednáváním smlouvy TTIP, kliknutím na banner níže, můžete po jednoduché 
                    registrační proceduře připojit svůj podpis pod petici STOP TTIP 
Bookmark and Share
 
počítadlo.abz.cz
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky